Spirální stabilizace


Plným názvem - systém na funkční stabilizaci a mobilizaci páteře. Stabilizace ve smyslu posílení důležitých svalových skupin, které udržují páteř ve fyziologické poloze. Mobilizací se rozumí například odstranění blokád obratlů páteře a dalších onemocnění. Zakladatelem systému cviků je MUDr. Richard Smíšek. Ke cvičení se využívá vlastností gumového expandéru, který je zakončený poutky pro uchopení nebo připevnění
ke končetinám. Díky pružnosti expandéru je možné při cvičení zapojit spirální stabilizační systém, který nám umožňuje správné držení těla.

Cvičením se protahují a uvolňují svaly s tendencí ke zkrácení a napětí (např. dlouhý sval zad) a posilují se svaly ochablé (např. mezilopatkové, břišní a hýžďové svaly). Důležitou roli hraje volný pohyb v pletenci ramenním a pánevním s aktivním zapojením břišní stěny. Stejné svalové propojení jako u tohoto cvičení najdeme také u správně koordinované chůze. Správná koordinace chůze či běhu je cestou ke zdravému pohybovému aparátu.

Pomocí cvičení je možné léčit různé poruchy páteře (skoliózy, výhřezy plotének, blokády atd.), ale je možné cvičit i preventivně. Pomáhá předcházet poruchám páteře dostatečnou regenerací. Při správném cvičení dochází k uvolnění jednotlivých obratlů páteře díky „prodloužení“ páteře ve svislé ose. Cviky jsou svým charakterem komplexní a rozvíjejí pohyblivost a stabilitu celého těla. Jelikož je páteř hlavním nosným pilířem celého těla.